filmy-bilard

Złota piątka filmów bilardowych

Bilard i filmy bardzo dobrze ze sobą współpracują. Dowodem jest to, że do tej pory nakręcono ponad 60 filmów o tematyce bilardowej. Niektóre z nich stały się nawet wielkimi klasykami kina, szczególnie takie tytuły jak „The Hustler” czy „The Color of Money”. Pomimo że większość z tych filmów ukazuje dość stronniczy obraz bilarda, przyczynia się także do rozpowszechniania tej wspaniałej gry stołowej. Oto najlepsze filmy z bilardem w roli głównej.

Bilardzista – The Hustler (1961)

Bez wątpienia jest to arcydzieło w dorobku filmowego bilardu, które zasłużenie otrzymało dwa Oskary.

Film opowiada historię pełną wzlotów i upadków utalentowanego Eddiego „Fast” Felsona (Paul Newman) i jego spotkań z legendarnym Minnesota Fats (Jackie Gleason). W filmie bilardowi zawsze towarzyszy hazard, tytoń i alkohol, co niestety w pewnym stopniu zniszczyło wizerunek tej popularnej gry. Mimo to The Hustler był jednym z najlepszych narzędzi do wskrzeszenia bilarda w Stanach Zjednoczonych, a także w wielu częściach Europy.

Kolor pieniędzy – The Color of Money (1986)

Plasujący się zaraz za The Hustler, The Color of Money Martina Scorsese jest drugim co do wielkości filmem bilardowym w historii. Tutaj również jednego z głównych bohaterów gra Paul Newman, który dzięki tej roli zdobył swojego pierwszego Oskara. Film jest sequelem The Hustler, który pojawił się na srebrnym ekranie 25 lat później. Były mistrz Eddie Felson (Paul Newman) odkrywa młodego gracza Vincenta (Tom Cruise) i razem wyruszają w podróż po świecie bilardu. Akcja ponownie kręci się wokół obstawiania zakładów w podejrzanych środowiskach.

Kula z Baltimore – The Baltimore Bullet (1980)

Nick „The Baltimore Bullet” Casey jest doświadczonym oszustem bilardowym przeczesującym stoły w poszukiwaniu swoich ofiar. Casey trenuje młodego Billie Joe Robbinsa i obaj planują zmierzyć się z zaciętym hazardzistą o pseudonimie The Deacon, który gra tylko wtedy, gdy na stole leży co najmniej 5000 dolarów. W filmie pojawiają się także legendarni gracze bilarda jak Willie Mosconi, Steve Mizerak, Lou Butera, Irving Crane, Richard Florence, Jimmy Mataya i Michael Sigel. Obraz ten nie jest tak dobrze rozpoznawalny jak dwa pierwsze, ale też warto go obejrzeć.

Poolhall Junkies (2002)

Johnny (Mars Callahan) mógłby być jednym z najlepszych graczy bilardowych na świecie, ale mieszka pod okiem Joe (Chazz Palminteri), mrocznego kanciarza, który go trenuje i decyduje, jak i z kim powinien grać. Film wyraźnie pokazuje, jak narzucanie swoich decyzji i zobowiązanie nie zawsze stanowią drogę do sukcesu. To bardzo realistyczny film pełen spektakularnych ujęć, co tylko pokazuje, że aktor i reżyser filmu – Mars Callahan – kocha ten sport.

Pod prąd – Turn the River (2007)

Bilard staje się rynkiem zbytu dla Kailey Sullivan (Famke Janssen), która musi wygrać za wszelką cenę, aby wyjechać wraz z synem (Jaymie Dornan) do Kanady w celu lepszego życia. Jednak najpierw musi odebrać swojego syna byłemu mężowi alkoholikowi, który nieustannie się nad nim znęca. Ażeby to uczynić, Kailey musi zdobyć tytuł Najlepszego Gracza w grze, w której zagra o wszystko.