pokoj-bilardowy

Co jest potrzebne, aby stworzyć własny pokój bilardowy

Stworzenie pokoju bilardowego to spełnienie marzeń wielu właścicieli domów. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i lubisz grać, to pokój bilardowy może być znakomitym rozwiązaniem na rozrywkę z rodziną i przyjaciółmi.

Główne elementy do pokoju bilardowego

Należy rozpocząć od zaplanowania całego pomieszczenia. Powinieneś dokładnie wymierzyć pomieszczenie i wybrać, gdzie umieścisz stół bilardowy, kije, stojaki, oświetlenie, barek, meble itd.

I pamiętaj, że najważniejszym aspektem w planowaniu sali bilardowej jest mobilność graczy. Projekt powinien zaczynać się od aranżacji na papierze lub najlepiej przy użyciu urządzenia do planowania pomieszczeń 3D.

Biorąc pod uwagę konieczność korzystania z kijów bilardowych pod różnymi kątami, najlepiej zacząć od zaplanowania podłogi, zanim zdecydujesz się na wybór stołu do bilarda. Powinieneś wziąć pod uwagę obszar wokół stołu, który powinien mieć co najmniej 1,5 metra długości od krawędzi stołu. Będziesz więc potrzebować miejsca o wymiarach ok. 4,5 m x 2,5 m.

Weź pod uwagę nie tylko mobilność graczy, ale także komfort widzów, którzy nie grają w bilard.

Podział sekcji

Zaplanuj swój pokój bilardowy ze stołem na samym środku. Jest to główny punkt. Następnie uwzględnij obszar wokół stołu, po którym gracze będą mogli się wygodnie poruszać. Teraz możesz dorzucić stołki barowe lub krzesła, na których gracze będą mogli usiąść, czekając na swoją kolej.

Oczywiście będziesz też potrzebować miejsca na kije bilardowe, stojaki i może tablicę wyników. A w miarę postępów i jeśli pozwala na to miejsce, możesz dodać automaty arkadowe i stoliki karciane, przekształcając salę bilardową w ogólną salę gier.

Stół bilardowy

Teraz wybierz swój stół bilardowy. Aby uzyskać dobry styl klasyczny, rozejrzyj się po sklepach sportowych, antykwariatach i aukcjach internetowych, aby znaleźć pożądany stół. A jeśli niczego nie znajdziesz, zawsze możesz wybrać zupełnie nowy stół bilardowy z klasycznymi wzorami. Do wyboru jest kilka wzorów – od klasycznych po bardziej nowoczesne. Będzie to w dużej mierze zależeć od projektu Twojego pokoju i akcentu kolorystycznego, który wybrałeś.

I nie zapomnij kupić kijów bilardowych i stojaków o różnych rozmiarach, aby zadowolić wszystkich graczy.

Oświetlenie pokoju

Kolejny krok w projektowaniu pokoju bilardowego jest nieco inny, ale tak ważny, jak sam pokój. Mowa tutaj oczywiście o oświetleniu bilardowym. Kiedy mówimy o oświetleniu, musimy zdać sobie sprawę, że pełni ono kluczową funkcję w nadawaniu tonu pomieszczeniu. Pokój bilardowy wymaga stylu, który odzwierciedla jego przeznaczenie – od wyglądu ekscentrycznego po klubowy. Istnieje wiele ciekawych lamp, jakie możesz zawiesić w pokoju bilardowym.

Jednak najważniejszą cechą oświetlenia jest jego wysoka jakość. I powinno to być takie oświetlenie, które będziesz mógł zamontować nad stołem bilardowym. Czyli w tym miejscu wchodzi do gry oświetlenie stołu bilardowego. Dodatkowe oświetlenie pokoju również jest ważne i powinno doskonale uzupełniać lampy wiszące nad stołem.

Elementy dodatkowe

Miej na uwadze, że planowanie pokoju bilardowego musi pozwalać na swobodny ruch nie tylko graczom, ale i gościom. Zastanów się, w jaki sposób będą serwowane i donoszone napoje oraz przekąski. Biorąc to pod uwagę, zdecyduj się na bardzo wytrzymałą wykładzinę, którą można łatwo wyczyścić.

Nie decyduj się na dywan, ponieważ ktoś może się o niego potknąć, a gracze mogą mieć trudności z wykonaniem swojego ruchu na stole. Jeżeli wybierzesz wykładzinę i rozłożysz ją na całej podłodze, ułatwisz graczom czerpanie przyjemności z gry, a goście nie będą przesuwać krzeseł, zahaczając nimi o krawędzie na podłodze.