kij-bilardowy-dla-poczatkujacych

Jak wybrać kij bilardowy dla początkujących

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kija bilardowego, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z bilardem. Z racji tego przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić kilka ważnych aspektów.

Materiał, z jakiego wykonany jest kij

Nie chodzi jedynie o sam rdzeń kija, ale także owijający go materiał. Jeden z najtrwalszych kijów bilardowych wykonany jest z drewna klonowego. Kije klonowe są jednymi z najlepszych dla graczy uczących się gry w bilard. Trwałość gra tutaj pierwsze skrzypce, zwłaszcza że ​​będziemy grać w wiele różnych gier, ćwicząc tradycyjną grę w bilard.

Wysokiej jakości materiał owijający rdzeń kija zapewnia jego lepszą przyczepność. Jeśli nie używamy kija pokrytego warstwą klonową, możemy zdecydować się na kije z warstwą nylonową albo lnianą. Są to również przyzwoite wybory na początku gry.

Rozmiar i waga kija

Rozmiar i waga kija muszą zapewniać dobrą równowagę, gdy trzymamy go w naszych rękach. Będąc początkującym graczem, zanim zdecydujemy się na jakiś kij, najlepiej będzie, jeśli wypróbujemy kilka rodzajów. Tym sposobem będziemy mogli łatwiej dobrać ten, który jest dla nas najdogodniejszy. Ciężkie kije mogą prowadzić do tego, że bila zacznie się kręcić wokół własnej osi.

Krótszy rozmiar kija zwykle pasuje dla niższych graczy, podczas gdy dłuższy kij jest lepszy dla wyższych. Kije bilardowe o wadze nie większej niż 0,5 kg są idealne dla początkujących.

Punkt równowagi kija

Punkt równowagi kija bilardowego jest bardzo istotny, abyśmy mogli z łatwością go obsługiwać. Punkt równowagi znajduje się blisko środka kija – nieco bardziej po stronie tylnego końca.

Design kija

Początkujący graczy powinni decydować się na proste kije. Dzięki temu będą mogli prosto celować w łatwiejszy sposób. Mając prosty kij, możemy uderzać w bile z większą gładkością.

Z tego względu podczas kupowania kija warto najpierw postawić go na blacie stołu. Tym sposobem można sprawdzić, czy płasko na nim leży. Taki kij jest bardzo skuteczny w rękach początkujących bilardzistów. I należy unikać kijów zakrzywionych.

Czubek kija

Czubek kija bilardowego jest tak samo ważny, jak jego pozostałe aspekty. Miękka końcówka, która jest wykonana z gumy lub skóry, będzie znacznym ułatwieniem dla osób stawiających pierwsze kroki w bilardzie. Powodem jest fakt, że będziemy w stanie poczuć kij po uderzeniu bili.

Średni rozmiar czubka kija waha się w przedziale 11-14 mm. Początkujący gracze powinni zdecydować się na czubek o długości 12-13 mm.