Oscar Pistorius – co warto o tym niepełnosprawny sportowcu?

Przez lata był mistrzem olimpijskim i paraolimpijskim.

Jego walka z kalectwem była wzorem dla wielu ludzi. Jednak jedno wydarzenie z jego życia sprawiło, że popadł w niełaskę całego świata.

Kim jest Oscar Pistorius? Co warto wiedzieć?

Oscar Pistorius jest południowoafrykańskim biegaczem. Urodził się 22 listopada 1986 roku w Johannesburgu. Gdy miał 11 miesięcy amputowano mu obie nogi na wysokości między kolanami a kostkami. Chorował na  hemimelię strzałkową (wada wrodzona powodująca brak kości strzałkowej). Dzięki protezom w dziecięcych latach mógł uprawiać sporty jak wszyscy zdrowi rówieśnicy. Trenował m.in. rugby, tenis czy piłkę wodną.

Początkowo Pistorius brał udział w zawodach paraolimpijskich. Na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2004 w Atenach zajął 1. miejsce w biegu na 100 metrów z czasem 23,42 sekund w kategorii T44 (pojedyncza amputacja poniżej kolana). Tym samym pobił rekord świata.

Oscar Pistorius marzył o współzawodnictwie w zawodach dla zdrowych sportowców. Mimo początkowych sprzeciwów (specjalne protezy mogły zmniejszać jego wysiłek podczas biegu) wystąpił m.in. na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku w Londynie.

W serwisie https://www.sportnews.pl/ znajdziesz jeszcze więcej ciekawych faktów o sporcie.

Dlaczego Oscar Pistorius jest w więzieniu?

W Walentynki w 2013 roku Oscar Pistorius postrzelił czterokrotnie swoją dziewczynę, Reevę Steenkamp (modelkę i aktorkę). Oscar Pistorius wskazywał, że nie rozpoznał kobiety i uznał wtedy, że jest to złodziej.

Psychiatra sądowy wskazał, że u Pistoriusa wykrył zespół lęku uogólnionego, ale nie powinien on być powodem do zniesienia odpowiedzialności karnej. Sąd uznał, że jest winny zabójstwa i stworzenia zagrożenia z bronią palną. Mimo kilku apelacji i zmian kary, Oscar Pistorius nie będzie uprawniony do wcześniejszego wyjścia z więzienia do 2023.

Mimo że oficjalnie Oscar Pistorius został skazany za nieumyślne zabójstwo, to sprawa nie jest oczywista. Wskazuje się m.in. na aż cztery oddane strzały. Poza tym użyte w broni pociski zostały specjalnie zaprojektowane, aby powodować jak największe obrażania. Ponadto w ramach procesu Pistorius był też oskarżony o dwa inne przestępstwa z bronią. Rok przed zdarzeniem miał wystrzelić broń z szyberdachu. Jak wyznała jego była dziewczyna, zrobił to ze złości po zatrzymaniu przez policję za nadmierną prędkość.

Ponadto miał rozładować broń w restauracji. Został jednak z tych dwóch zarzutów uniewinniony. Sąd uznał, że Pistorius działał zbyt pochopnie i użył nadmiernej siły, ale nie dokonał zabójstwa z premedytacją, ani nie mógł określić do kogo strzela.