bilard

Gra w bilard: korzyści fizyczne i psychiczne

Gra w bilard jest jedną z najpopularniejszych gier, jakie możemy znaleźć w lokalach. Przynosi wiele satysfakcji i pozwala zabić nudę w kreatywny i towarzyski sposób. Aczkolwiek niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bilard jest także korzystny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Korzyści fizyczne

Fizyczne korzyści płynące z gry w bilard obejmują łagodne wzmacnianie mięśni pleców, bioder i nóg. A do tego dochodzi ciągłe zginanie i rozciąganie, aby ułatwić zarówno ustawianie ramion, jak i wykonywanie ruchów kijem.

Ponadto, występuje tutaj też sporo chodzenia, które w ciągu typowej 2-godzinnej sesja z 8 bilami często sprowadza się do zaliczania około stu okrążeń wokół stołu, co można porównać do kilometrowego marszu nieareobowego.

Z racji tego, że gra w bilard uczy finezji i kontroli prędkości bili, wymagane jest niewielkie użycie siły. A to sprawia, że bilard jest doskonałą aktywnością dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Wielu zawodników, którzy zmagają się z lekkimi i średnimi uszkodzeniami mięśni lub stawów, ze względu na swoje umiarkowane ograniczenia fizyczne uznaje bilard za najmniej kłopotliwą formę rekreacji. Uważają też, że jest to dla nich przyjemniejsze niż uczestnictwo w jakimkolwiek innym sporcie.

Korzyści psychiczne

Należy również wspomnieć o stymulacji umysłowej bilarda. Jest ona bardzo bogata i zróżnicowana dzięki praktycznie nieskończonym pozycjom, jakie należy przyjmować, aby trafić bilą do łuzy. Układy bil na stołach rzucają wyzwanie wyobraźni każdego gracza, podnoszą poziom jego wizualizacji, motywują do kreatywnego rozwiązywania problemów i osiągania coraz lepszej pozycji przy kolejnych strzałach, a także do ciągłej improwizacji w celu trafienia bilą do celu.

A ze względu na fakt, że bilard nie obejmuje zmagań związanych z wiatrem, deszczem, upałem lub zimnem, czyli warunkami, które nie są zbyt korzystne dla uprawiania sportu, jest doskonałym dodatkiem do zapewnienia dobrego samopoczucia i podwyższania stanu zdrowia w każdej chwili.