Jak nauczyć się grać w bilard?

Bilard jest świetną rozrywką i zapewnia dodatkowe emocje podczas spotkań towarzyskich. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z bilardem, ale bardzo chcecie spróbować swoich sił – nic nie stoi na przeszkodzie. Przeczytajcie nasze wskazówki dla początkujących, które ułatwią Wam debiut!

Podstawowe zasady gry w bilard

Najbardziej uniwersalna wersja gry w bilard polega na wbijaniu kolorowych kul do łuz za pomocą kuli białej. Pozostałe warianty gry nie różnią się tak bardzo, żebyście nie dali sobie rady. To, co Was interesuje najbardziej, to jakość uderzenia, dzięki któremu bile będą wpadały do łuz. Na tym właśnie polega cała sztuka gry, należy uderzyć kijem w białą kulę w taki sposób, by dobrze się odbiła, trafiając kolorowe kule i posyłając je do łuz.

Profesjonaliści zalecają wybranie kija odpowiedniego do wagi i siły uczestnika. Jeśli będzie dla Ciebie za ciężki lub za lekki, utrudni odpowiednie wycelowanie lub sprawi, że uderzenie będzie miało mniejszą siłę. Pamiętaj, aby przed każdym uderzeniem w bilę, potrzeć czubek kija kredą, zapobiegając tym samym jego ześlizgnięciu się z kuli w czasie uderzenia.

Ustaw nogi w rozkroku, pochyl głowę nad kijem. Jedną ręką miej wyprostowaną, trzymając kij, a drugą miej z tyłu. To właśnie tylna ręka jest najważniejsza. Reszta ciała po przyjęciu odpowiedniej pozycji powinna pozostać nieruchomo, podczas gdy tylna ręka wykonuje cały manewr. Twoja kolejka kończy się, kiedy nie wbijesz do łuzy żadnej z kul.

Zadbaj o wygodne ciuchy i dobry nastrój

Przygotowując się do gry w bilard, nie musisz ubierać specjalnego stroju. Zadbaj o to, by było Ci wygodnie i byś mógł się swobodnie poruszać, zwłaszcza jeśli chodzi o ręce. Przyda Ci się również odrobina cierpliwości. Zanim nauczysz się uderzać w bile z odpowiednią siłą, czeka Cię trochę niepowodzeń, ale nie warto się nimi przejmować.