Ile kosztuje zestaw do gry w bilard?

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zagrać w bilard, popularność bilarda i wszelkich odmian tej gry może wydawać się zaskakująca. Tak jest do momentu, aż samemu nie spróbuje się swoich sił w rozgrywce. Najpopularniejszą formą zapoznania się z tą formą rozrywki jest udanie się do najbliższego klubu bilardowego. A co, jeśli gracz chce mieć stół i akcesoria do gry w bilard na własność? Sprawdzamy ceny!

Najdroższa część do gry w bilard — stół

W czasach kształtowania się gry znanej dzisiaj jako bilard, stoły bilardowe były kwintesencją wysokiej jakości. Rzeźbiony drewniany stół, aksamitne sukno, a do tego bile wykonane z kości słoniowej. Dzisiaj na taki widok padlibyśmy z zachwytu! Niestety, nasze portfele również. Francuski bilard był w końcu rozrywką dla arystokracji, a jak wiadomo, arystokracja wszystko musiała mieć zachwycające. I drogie.

Obecnie miłośnicy bilarda nie mają do swojej dyspozycji tak okazałych egzemplarzy, chociaż współczesnym stołom bilardowym również nie można odmówić elegancji. Jeśli chcesz kupić taki stół na własność, przygotuj się na inwestycję rzędu kilku tysięcy. Pasja zawsze trochę kosztuje, ale wydawanie pieniędzy na hobby nigdy nie jest bolesne.

Klasyczny stół bilardowy z gatunku najtańszych kosztuje od 2300 do około 3000 zł. Nowoczesne stoły bilardowe mogą kosztować nawet 6000 zł. Zależy, czego potrzebujesz i co trafia w Twój gust.

Akcesoria do gry w bilard

Z akcesoriami bilardowymi jest już zdecydowanie prościej. Za pełen zestaw do gry, czyli bile, podstawkę, trójkąt, kredę, kije, wieszaki i wymienne końcówki zapłacimy około 300 zł. Możemy zakupić od razu cały gotowy zestaw, który umożliwia grę 4 osobom, lub możemy sami kompletować sobie zestaw, wybierając, co nam się podoba.

Dla przykładu, bile z trójkątem i kredą kosztują około 80 zł. Kije do bilarda mogą kosztować 30 zł lub sięgać blisko 500 zł za jeden kij. To zależy poniekąd od jakości, ale również marki, materiału i sposobu wykonania. Na początek przygody z bilardem na spokojnie można kupić tańsze zestawy, chociaż najlepiej sprawdza się zasada złotego środka, czyli kupowania rzeczy ze średniej półki cenowej.

Dostępne są także akcesoria do renowacji kijów do bilarda. Takie produkty naprawcze kosztują około 50 zł, a za ich pomocą z łatwością doprowadzisz swoje zużyte kije do stanu niemal jak od nowości.

Co bardziej się opłaca, granie w klubach bilardowych, czy zakup własnego sprzętu? Wszystko zależy od tego, jak często grasz.