Najpopularniejsze odmiany bilarda

Popularność bilarda jest zjawiskiem międzynarodowym, co ma znaczenie dla poszczególnych zasad gry. Niektóre wersje bilarda różnią się między sobą tak bardzo, że funkcjonują pod osobnymi nazwami.

Francuski Karambol

Dla laików Karambol, czyli francuska odmiana gry w bilard, może wydawać się zaskakująca. Typowo francuskie stoły do gry nie mają charakterystycznych otworów, do których można by celować. Zamiast tego w rozgrywce udział biorą 3 bile, po jednej dla każdego z dwóch graczy. Trzecią bilę ustawia się na środku stołu. Celem rozgrywki jest właśnie ta środkowa bila. Zawodnicy muszą w nią uderzać, a więc wywołać swoisty karambol.

Angielski Snooker

Ten rodzaj gry w bilard już dobrze znacie. Dla przypomnienia zaznaczymy tylko najistotniejsze różnice. Jedną z nich jest fakt, że w snookera może grać więcej osób, dzięki czemu rozgrywka angażuje więcej uczestników i jest ciekawsza dla szerszego grona. Celem gry jest wbicie do łuz jak największej liczby bil spośród dostępnych 21. Bile mają różne kolory i w zależności od koloru przyznawana jest punktacja.

Ruska Piramida

W rosyjskiej wersji popularnej gry na stole znajduje się 15 bil, z których tylko jedna wyróżnia się kolorem. Ułożone w trójkąt białe bile trzeba wbijać do łuz, ale uderzona kijem bila musi po drodze odbić się od innej kuli. Co ciekawe, Ruska Piramida również ma kilka odmian: moskiewską piramidkę, petersburską piramidkę i ruską piramidkę, które różnią się między sobą pewnymi niuansami.

Gra w wersji rosyjskiej różni się od pozostałych wersji bilarda także wielkością kul. Bile mają powyżej 6 cm, przeważnie około 6,8 cm, przy czym w pozostałych krajach nie przekraczają one 6 cm.

Bank Pool USA

Stany Zjednoczone także mają kilka wersji bilarda, ponieważ jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych gier w kraju. My opiszemy krótko wersję Bank Pool, być może ją znacie. W tej odmianie bilarda na stole znajduje się 15 kolorowych kul i jedna biała. Celem gry jest wbicie do łozy wybranej kolorowej kuli za pomocą kuli białej. Co najważniejsze, przed uderzeniem gracz musi oznajmić, którą konkretnie bilę ma zamiar wbić.

Przy okazji bilarda amerykańskiego warto wspomnieć o parametrach technicznych. W przypadku rosyjskiej wersji można spostrzec wyraźnie większe kule, a w USA są to większe łozy i mniejsze stoły bilardowe. Wydaje Ci się, że dzięki temu rozgrywka jest łatwiejsza? Zawsze możesz się o tym przekonać podczas gry.