Bilard – początki słynnej gry

Gra w bilarda jest popularnym motywem w wielu filmach, co doskonale odzwierciedla sympatię ludzi do tej formy rozrywki i aktywności sportowej. Czy wiedzieliście, że początki bilarda sięgają aż XIII wieku?

Historia bilarda

Za państwo będące kolebką bilarda uznaje się Francję. Zanim jednak we francuskich domach stanęły eleganckie stoły do gry w bilarda, główną rozrywką było trafianie kulami do dołków, ale na zewnątrz. Gracze mieli do swojej dyspozycji specjalnie zakrzywione kijki, do tego słupki i kule. Jak się domyślacie, ta interesująca rozrywka była mocno ograniczana przez pogodę. Z kolei przeniesienie gry do wnętrz eleganckich dworków i pałaców (mówimy o XIII i XIV wieku), było niepraktyczne ze względu na zniszczenia, jakie powodowała zbyt intensywna gra.

Szukano więc sposobu na ulepszenie gry i dokonano jej na dworze Ludwika XI. Na zlecenie króla zaprojektowano pierwszy stół do bilarda, obity miękkim aksamitem. Do kompletu wykonano proste kije umożliwiające wygodną grę. Dzięki tym modyfikacjom gra nie powodowała takiego hałasu, a cenne przedmioty w pobliżu nie były zagrożone zniszczeniem. Innowacyjny pomysł znakomicie się przyjął.

Modyfikacje gry w bilarda na przestrzeni lat

Pierwsze stoły i akcesoria do bilarda były wykonywane z najlepszego tworzywa, między innymi kości słoniowej. Z tego powodu na tę luksusową formę rozrywki mogli pozwolić sobie nieliczni. Stopniowo jednak gra zyskiwała na popularności, co zaowocowało pojawieniem się budżetowych wersji gry.

Moda na bilard szybko przeniosła się z Francji na całą Europę, a następnie zawojowała także Amerykę. Według historii popularność bilarda przeniosła się na kontynent prosto z Anglii, gdzie swego czasu bilard bił rekordy popularności. Następnie to właśnie Ameryka wypromowała bilarda jako powszechną rozrywkę, która bynajmniej nie kojarzy się z eleganckimi czasami francuskich dworów.