Wszystko, co warto wiedzieć o snookerze, czyli ciekawostki o młodszym bracie gry w bilard

Snooker to jedna z najbardziej wyróżniających się pod względem popularności odmian gry w bilard. Uprawianie snookera często odbywa się w formie sportowej, w związku z czym ta odmiana bardzo polecana jest wszelkim aktywistom. Rozgrywka w snooker odbywa się na większym stole bilardowym oraz przy zastosowaniu większej ilości bil. Obecnie snooker uważany jest jako gra dla dżentelmenów. W trakcie turnieju oprócz zawziętej gry obowiązuje również nienaganny ubiór, którego obowiązkowym elementem jest muszka. Zasady gry polegają na tym, że za każde wbicie gracze otrzymują punkty, ale również w tym przypadku ważna jest ich kolejność. Co warto wiedzieć na temat snookera? Oto kilka ciekawostek. 

Ciekawostki o snookerze – ile zarabiają wielcy snookerzy?

Warto powiedzieć o tym, jak w ogóle powstała odmiana bilarda o nazwie snooker. Grę wymyślili żołnierze brytyjscy, którzy stacjonowali w Indiach pod koniec XIX wieku. Powstanie nazwy natomiast zasługuje się sir Neville’owi Chamberlainowi. Najczęściej gra w snookera odbywa się za pomocą 22 bil, z których 15 to czerwone, bile kolorowe ułożone w kolejności od najniżej punktowanych: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa i czarna. Ostatnia bila biała uderza wszystkie pozostałe. W historii snookera najsłynniejszym graczem jest Ronnie O’Sullivan, który w swojej kariere dorobił się bardzo dużej sumy pieniędzy w tej dyscyplinie. Snooker pod względem finansowym zrobił duży krok w przód, ponieważ dawniej zarobki wynikające z tej gry były znacznie niższe. Joe Davies, pierwszy snookerski mistrz świata za zdobycie tytułu w 1927 roku otrzymał tylko 8 funtów. 

Ciekawostki o snookerze – kto jest sędzią gry i co go obowiązuje?

W odmianie bilarda o nazwie snooker jest obecny tylko jeden sędzia, który odgrywa bardzo ważną rolę podczas rozgrywki. Układa on bile w kształcie trójkąta na stole na początku każdej nowej partii, a także dba o estetykę i czystość stołu. Zawodnicy snookerze ubrani są okazyjne, w związku z czym sędzia również musi posiadać strój elegancki, najczęściej garnitur. Bardzo ważnym i istotnym elementem ubioru dla sędziego snookera są białe rękawiczki, które stanowią pewien aspekt charakterystyczny dla roli sędziego. Oprócz umiejętności sędziowania, od osoby wymaga się również zdolności matematycznej, w szczególności szybkiego dodawania. Jest to potrzebne do sprawnego obliczania punktów zebranych przez graczy snookera. 

1 komentarz w temacie “Wszystko, co warto wiedzieć o snookerze, czyli ciekawostki o młodszym bracie gry w bilard

  1. Dobry starter pack. Powinienem podesłać link do niego wszystkim „znawcom” z mojej pracy 😉

Komentowanie wyłączone