Nie wszystkie turnieje zaliczają się do rankingu

W snookerze turnieje dzielą się na rankingowe i nierankingowe. Dokładnie mówiąc, światowa federacja snookera prowadzi ranking Main Tour. Ranking ten aktualizuje się kilka razy do roku, przed sezonem 2010/11 dochodziło do jednej aktualizacji rocznie.

Ranking Main Tour

Warto też odnieść się do tego, co ma miejsce od sezonu 2013/14 – od tego sezonu zmieniono formułę kwalifikacji. Wcześniej czołowa szesnastka kwalifikowała się automatycznie do głównych faz turniejów, pozostali zawodnicy, czego nietrudno się domyślić, walczyli w kwalifikacjach.

Obecnie jest tak, że w większości turniejów kwalifikacje muszą przechodzić wszyscy (w kilku najważniejszych turniejach obowiązują stare zasady). Co ciekawe, w zawodach Main Tour start kobiet jest jak najbardziej możliwy. Możliwy start kobiet jest związany, z tym że nie ma podziału na rozgrywki dla mężczyzn i kobiet.

Podczas rozgrywek sportowych zazwyczaj jest tak, że pieniądze to temat drugorzędny. W przypadku snookera jest trochę inaczej, ponieważ od sezonu 2014/15 obowiązuje dwuletni ranking pieniężny (kroczący). Klasyfikacja uwzględnia sumę nagród za ostatnie dwa lata kalendarzowe.

Turnieje rankingowe i nierankingowe

Czas wrócić do tego, że turnieje dzielą się na rankingowe i nierankingowe. W turniejach rankingowych sytuacja jest bardzo prosta, przede wszystkim należy podkreślić rozstawienie zgodne z listą rankingową. W każdym turnieju do zdobycia są punkty, które potem wpływają na ustalanie listy rankingowej. Najważniejszy turniej to Mistrzostwa Świata.

Jeżeli mowa o turniejach nierankingowych, to znaczy, że są to zawody, na które obowiązują zaproszenia. Oczywiście wyniki w żaden sposób nie wpływają na listę rankingową. Warto też mieć na uwadze, że turniej nierankingowy może cieszyć się sporą popularnością (świetnym przykładem jest Masters).