Sprzęt bilardowy do rozgrywek amatorskich i profesjonalnych, czyli jak wyposażyć salę bilardową

Wyposażenie sali bilardowej to nie tylko odpowiedni stół do gry, ale również dodatkowe meble i akcesoria. Dobrej jakości sprzęt bilardowy jest równie istotny w rozgrywkach profesjonalnych, jak i amatorskich czy towarzyskich. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo wyposażyć salę bilardową, aby gra była przyjemnością, a nie powodem do frustracji.

Bilard — atrakcyjna gra dla każdego

Zacznijmy od tego, że bilard jest grą dla każdego. To idealna rozrywka dla graczy w każdym wieku, o każdej budowie ciała czy stopniu sprawności. Gra dla przyjemności nie wymaga doskonałej kondycji ani specjalistycznego przygotowania. Bilard ma więc niski tzw. próg wejścia — można zacząć w niego grać z marszu — a jednocześnie osiągnięcie w niej mistrzostwa wymaga regularnych i intensywnych treningów.

Oznacza to, że gra w bilard pozostaje interesująca i angażująca na każdym etapie umiejętności. Zarówno zupełni nowicjusze, jak i weterani z wieloletnim stażem mogą czerpać z niej dużą przyjemność.

W bilard można też grać samemu lub w towarzystwie. To świetny sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi, jak i samotną chwilę przyjemnego odpoczynku i relaksu.

stol bilardowy chicago w klubie bilardowym

 

Nie dziwi więc, że sale bilardowe coraz częściej powstają poza profesjonalnymi klubami bilardowymi — spotykamy je również w firmach, a nawet w domach prywatnych. Planując urządzenie strefy bilarda, trzeba jednak wiedzieć, że jakość i przyjemność z gry w dużej mierze zależy od właściwie dobranego wyposażenia.

Stoły bilardowe dla amatorów i profesjonalistów — jak je wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia każdej sali bilardowej jest stół do gry. Bezwzględnie musi on być wysokiej jakości. Nie ma znaczenia, czy chodzi o rozgrywki profesjonalne — np. turniejowe — czy o towarzyskie, amatorskie granie.

Bilard jest grą precyzyjną, wymagającą dokładności. Każde uderzenie powinno być przemyślane, wykonane z odpowiednią siłą i pod odpowiednim kątem. Jednak nawet najlepsze umiejętności nie pomogą, jeśli pole gry będzie nierówne czy wykonane niechlujnie. Gra na kiepskim stole bilardowym jest raczej frustrująca niż przyjemna. Zamiast umiejętności liczy się w niej szczęście, ponieważ nie da się przewidzieć, jak zachowają się bile na kiepskim blacie.

Dlatego stoły bilardowe do rozgrywek profesjonalnych, jak i amatorskich muszą być wykonane z dbałością o szczegóły, z odpowiednich materiałów i odpowiedni sposób. Takie są stoły bilardowe Lissy. To najwyższej jakości meble, które gwarantują odpowiednie warunki do gry.

Co ważne, oferta Lissy obejmuje stoły bilardowe różnego typu i w różnym stylu. Są to meble o odmiennych (choć wystandaryzowanych) wymiarach, odpowiednich do różnego typu gier — poola, snookera czy karambola. Wystandaryzowane wymiary i proporcje stołu są tu niezwykle istotne. Zależy od nich bowiem rozstaw łuz i mechanika gry.

W Lissy dostępne są stoły bilardowe różniące się nie tylko wymiarami, ale też estetyką. Mogą to być meble o prostej, minimalistycznej konstrukcji, jak i dekoracyjne stoły z toczonymi nóżkami, eleganckim wykończeniem i licznymi detalami. Wybór zależy tu głównie od wystroju, jaki ma mieć strefa bilarda.

Wielofunkcyjne stoły bilardowe

Ważne różnice dotyczą funkcjonalności. Lissy oferuje standardowe stoły bilardowe, jak i modele wielofunkcyjne. Są to stoły 2w1, a nawet 3w1. Zasada działania takich mebli opiera się na blatach nakrywających, które nakłada się na stół z polem do gry w bilard. Odpowiednie blaty nakrywające pozwalają więc przekształcić mebel w zwykły stół biesiadny czy konferencyjny, a nawet w stół do gry w ping-ponga.

Wielofunkcyjny stół bilardowy jest doskonałym wyborem do niewielkich sal i stref bilardowych, które chcemy rozbudować o dodatkowe możliwości. Doskonale sprawdzają się np. w firmach — tak w pokojach socjalnych czy rekreacyjnych, jak i w sali konferencyjnej. Wykorzystać je można także w domu — nie tylko w specjalnie zaprojektowanym pokoju rozrywki, ale również w tradycyjnej jadalni.

Co ważne, w Lissy dostępne są bilardowe stoły turniejowe, domowe, a nawet ogrodowe — odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. To profesjonalne meble, dzięki którym stworzysz salę bilardową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości.

Stoły bilardowe Lissy są więc funkcjonalne, estetyczne, trwałe i profesjonalne. Zapewniają idealne warunki gry, świetny wygląd oraz dodatkowe możliwości, których nie znajdziesz w zwykłych meblach bilardowych.

Dodatkowe meble bilardowe, czyli jak stworzyć prawdziwą strefę bilarda

Wyposażenie sali bilardowej to nie tylko dobry stół. Prawdziwa strefa bilardowa powinna być wzbogacona o dodatkowe meble.

Niezbędne są m.in. stojaki lub wieszaki na kije. Mogą to być elementy odrębne lub wkomponowane w estetyczne i funkcjonalne barki czy witryny. Stojaki na kije pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale też funkcjonalną. Właściwe przechowywanie narzędzi do gry jest bowiem kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie. Nawet amatorzy wiedzą, że krzywym kijem nie powinno się grać, a nieprawidłowe przechowywanie może doprowadzić właśnie do wypaczenia i skrzywienia tego akcesorium.

W kategorii bilard Lissy oferuje zarówno proste stojaki i wieszaki na kije, jak i rozbudowane meble bilardowe z dodatkowymi funkcjami. Odpowiednio dobrane wyposażenie posłuży nie tylko na kije, ale również na kredę, trójkąt czy bile, a zatem na wszystkie akcesoria niezbędne do gry.

Wspomniane barki i witryny to ciekawy dodatek do strefy bilardowej. Bilard amatorski to gra towarzyska, barowa. Dlatego w dobrze urządzonej strefie bilarda nie powinno zabraknąć miejsca na przechowywanie szkła i napojów (również wyskokowych) czy wygodnej przestrzeni do przygotowania drinków. Najlepiej sprawdzą się właśnie barki, które mogą mieć różne wymiary, funkcje i wygląd. W mniejszych salach bilardowych zastosować można kompaktowe meble bilardowe — np. witryny do przechowywania nie tylko akcesoriów do gry, ale i szklanek, kieliszków czy butelek.

Akcesoria do gry w bilard — wszystko, co niezbędne do gry

Poza stołem bilardowym i dodatkowymi meblami w strefie bilarda nie może zabraknąć odpowiednich akcesoriów do gry. Podobnie jak stoły powinny one być wysokiej jakości, aby ich niedoskonałości nie wprowadzały do gry elementów losowych.

Podstawą są oczywiście bile i kije bilardowe. Bile powinny mieć odpowiednią wielkość i wagę. Muszą też być mocne. Siła uderzenia w bilardzie może być bardzo duża, co sprawia, że słabej jakości bile szczerbią się, wykruszają i pękają. Dobre bile są więc mocne i trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą przez wiele lat.

Kije to akcesoria bilardowe, które bardzo mocno wpływają na styl i jakość gry. Mogą mieć różną wagę, co wpływa na siłę uderzenia, odmienne końcówki, uchwyty czy inaczej umieszczony środek ciężkości. Dobre kije bilardowe powinny być wykonane z mocnego drewna, które wytrzyma dużą siłę uderzeń, ale też nie będzie “pracować”. Drewno poddawane zmiennym temperaturom czy wilgoci podlega bowiem kurczeniu i rozszerzaniu. Kiepskie kije bilardowe mogą się więc wypaczać — krzywić pod wpływem tych czynników.

Bile i kije to jednak nie wszystko. Do gry potrzebne są także inne akcesoria bilardowe. W Lissy znajdziesz więc m.in. trójkąty do ustawiania bil, kredę bilardową, podpórki i przedłużki oraz wymienne końcówki do kijów. Przydadzą się także akcesoria do pielęgnacji sukna — odpowiednie szczotki i preparaty.