bilardowe-kule

Z czego wykonane są kule bilardowe?

Czekająca na swoją kolej, odbijająca się od swoich okrągłych krewniaków, tańcząca na stole i wpadająca do łuzy. Tak toczy się życie kuli bilardowej, inaczej zwanej też bilą. Kule bilardowe są niezwykle wytrzymałe i idealnie turlają się po stole bilardowym. Są też bohaterkami tego artykułu. Bo, jakby nie było, każdy miłośnik bilardowej rozgrywki powinien wiedzieć, z czego bile są wykonane.

Warto zaznaczyć, że bile przebyły dość długą drogę, żeby mogły dzisiaj zapewniać wspaniałą rozrywkę na milionach stołów do bilarda na całym świecie. Faktem jest, że pierwsze kule bilardowe wykonywano z kości słoniowej. Jednakże z kłów słonia można było wyprodukować co najwyżej trzy lub cztery bile. Z tego względu były też bardzo kosztowne. A to spowodowało, że wysoka cena w połączeniu z kruchością kul bilardowych z kości słoniowej zmusiła producentów do poszukiwania bardziej przystępnych materiałów.

W 1860 roku amerykański wynalazca John Hyatt znalazł substytut kości słoniowej. Była nim nitroceluloza. Mieszając ten materiał z alkoholem, udało mu się uzyskać tworzywo sztuczne do produkcji znacznie tańszych kul bilardowych. Niestety problem polegał na tym, że materiał ten był bardzo niestabilny i mocne uderzenie mogło doprowadzić do eksplozji.

Jakieś 50 lat później chemik Leo Baekeland wynalazł bakelit – rodzaj żywicy fenolowej, z której do dziś wytwarzana jest większość kul bilardowych. Bakelit ma wiele fantastycznych zalet, dzięki którym kule bilardowe przynoszą graczom dużą satysfakcję. Ta żywica fenolowa jest bardzo odporna na ciepło, tańsza w produkcji i pozwala na uzyskiwanie idealnie kulistych bili, które są bardzo odporne na uderzenia. A do tego nie brudzą się tak bardzo.

Belgijska marka kul bilardowych – Aramith – to najlepszy producent na rynku kul bilardowych. Bile Aramith używane są na większości oficjalnych turniejów, ponieważ odznaczają się najwyższą jakością wykonania i wytwarzane są z żywicy fenolowej. Jeśli by dokonać przekroju kuli bilardowej, można by zobaczyć, że jej wnętrze jest bardzo solidne. Co więcej, w przypadku kul Aramith kolory i liczby są nie tylko widoczne na powierzchni bili, ale także osadzone w jej wnętrzu.

I niezależnie od tego, jak gracze dbają o swoje bilardowe kule, jeśli są to bile Aramith, posłużą im one przez wiele długich lat. Niektórzy czyszczą je po każdej partyjce przy stole, a inni nie czyszczą ich wcale. Jednak bile w dalszym ciągu doskonale spełniają swoją powinność i pozwalają na czerpanie maksymalnej satysfakcji przy zielonym stole.