Czy Polacy grają w snookera?

Pytanie może wydawać się Wam głupie — jasne, że Polacy grają w snookera! Ale czy są wśród naszych rodaków mistrzowie tej gry? Okazuje się, że tak!

Mistrzostwa Polski w snookerze

Zawody snookerowe odbywają się w Polsce regularnie od 1993 roku, a więc już od 28 lat. Mistrzostwa Polski co roku wyłaniają zwycięzcę, a więc najlepszego gracza w snookera na terenie całej Polski. Co ciekawe, snooker do Polski przybył zaledwie…rok wcześniej!

Pierwszy profesjonalny klub snookerowy w Polsce otwarto we Wrocławiu. Rok później w mieście zorganizowano pierwsze mistrzostwa snookerowe w Polsce, tuż po tym, jak snooker i bilard zostały zarejestrowane jako dyscypliny sportowe. W pierwszych Mistrzostwach Polski udział wzięło aż 40 zawodników.

Podejrzewamy, że poziom pierwszych mistrzostw nie był zatrważająco wysoki, ale zawodnikom nie można było odmówić talentu. Z czasem było oczywiście coraz lepiej, snooker w naszym kraju stopniowo się rozwijał i zyskał swoich wiernych fanów.

Najwięcej wygranych ma na swoim koncie Rafał Jewtuch, który w polskich zawodach zwyciężył aż 4 razy. Co ciekawe, Polak miał również okazję rozegrać mecz z mistrzem świata w snookerze — Johnem Higginsem. Przegrał 2:4, ale gra odbywała się na naprawdę wysokim poziomie. Mężczyzna ma na swoim koncie także zagraniczne sukcesy, m.in. III miejsce w Euro Tour w 2007 roku.

Mistrzem tegorocznych zawodów snookera w Polsce został natomiast Konrad Juszczyszyn. Jego wygrana w 2021 roku wywołała sporo emocji, 27-latek niespodziewanie pokonał najlepszych polskich graczy. Życzymy mu dalszych sukcesów!