Historia breaków stupunktowych

Dla przypomnienia — break snookerowy to punkty zdobyte w jednym podejściu do stołu, w czasie nieprzerwanej gry jednego gracza. To stały element gry i jak to bywa przy tego typu rozgrywkach, są wyniki, które na zawsze zapisały się w historii snookera.

Break stupunktowy po raz pierwszy zarejestrowany w 1928 roku

Każda gra ma swoich mistrzów, nie inaczej jest ze snookerem. Break stupunktowy po raz pierwszy pojawił się w 1928 roku i został wbity przez Joe Davisa — mężczyznę, który na zawsze zapisał się w historii snookera jako wybitny gracz. To do niego należy również sukces pierwszego breaku powyżej stu punktów. Dokładnie 110 punktów Davis wbił w 1934 roku. Następne lata były dla zawodnika pasmem sukcesów. Ostatecznie osiągnął on wynik 687 breaków, a w 1955 roku wbił tak zwany break maksymalny.

Joe Davis był w swoich czasach prawdziwym mistrzem, ale jego rekord został pobity z naprawdę spektakularnym wynikiem. Ronnie O’Sullivan, sześciokrotny mistrz świata w snookerze zaliczył w swojej karierze 1107 breaków powyżej 100 punktów. Nieźle, prawda? Ronnie O’Sullivan jest obecnie numerem jeden na świecie, jeśli chodzi o sukcesy w snookerze.

Break maksymalny

W historii snookera było i jest naprawdę wielu zawodników, którzy mają na swoim koncie co najmniej kilka breaków stupunktowych. Mimo to warto pamiętać, że jest to duże osiągnięcie podczas każdej rozgrywki i dodaje każdej grze dodatkowych emocji.

W historii snookera utworzono również inne określenie, a mianowicie break maksymalny, czyli najwyższą osiągniętą ilość punktów powyżej 100. Obecnie są to dwie liczby: 147 i 155. Warto przy tym zaznaczyć, że wynik 155 jest możliwy tylko wtedy, gdy podczas meczu pojawi się faul z free ballem. Ze względu na trudność takiego osiągnięcia, rekord 155 punktów jak dotąd nie padł. Przynajmniej nie podczas oficjalnych meczów, natomiast w 2005 roku 155 punktów wbił Jamie Cope podczas treningu!

Na koniec przypomnimy jeszcze jeden sukces Ronniego O’Sullivana, który osiągnął break maksymalny w tempie rekordowym: 5 minut i 20 sekund. Angielski gracz w snookera ma na swoim koncie aż 15 breaków maksymalnych.