Mamy mistrza! John Higgins lepszy od Ronniego O’Sullivana

W dniach 22.02.2021-28.02.2021 rozgrywane były jedne z najpopularniejszych snookerowych rozgrywek. Szesnastu zawodników zmierzyło się ze sobą w angielskiej Mashall Arena w Milton Keynes. Turniej regularnie rozgrywany jest od 2011 roku. Często odbywa się za granicą, niestety z powodu panującej pandemii koronawirusa był się w starej, dobrze wszystkim znanej angielskiej miejscówce. 

Krótkie przypomnienie z półfinałów

Przypomnimy, że w dniu 27 lutego zostali wyłonieni półfinaliści. Do przedostatniej rundy dotarł Ronnie O’Sullivan, Barry Hawkins, Kyren Wilson i John Higgins. Każdy z półfinałowych meczów był niezwykle ekscytujący, a teraz mamy zwycięzcę. Wygrany otrzymał 125 000 funtów oraz wysokie notowania w rankingach. 

 Przebieg finałowego meczu

W ostatnich rozgrywkach opadli Barry Hawkins i Kyren Wilson. Nie dostali szansy na walkę o wygraną. W finałowym meczu zmierzył się John Higgins oraz Ronnie O’Sullivan. Higgins od samego początku zdominował mecz, pokazując przy tym niezwykłą formę. W końcu pokonał Ronnie O’Sullivana 10:3. 

Pierwsza sesja została całkowicie zdominowana przez Higginsa. Cały czas trzymał O’Sullivana pod presją, regularnie wbijając wysokie brejki. Pierwszy frejm był ostry, a zawodnicy się w nim lekko szarpali, ostatecznie został zapisany na koncie Higginsa. Potem regularnie wbijał brejki (92, 68, 142, 138). Dzięki nim odskoczył na 5:0. Dopiero szósty frejm pozwolił O’Sullivanowi wbić wysokiego brejka o wysokości 82 punktów. W pierwszej rundzie udało mu się to jeszcze raz. W ostatnich minutach wbił najwyższego brejka całego turnieju o wartości 144 punktów. 

Drugą rundę znów bardzo dobrze otworzył Higgins. Kolejnym brejkiem podwyższył swoją przewagę do 7:2. Co prawda, O’Sullivan mu się odwdzięczył, jednak był to też jego ostatni wygrany frejm. W kolejnych trzech Higgins wbił 70, 77 i 127 punkty, co ugruntowało jego pozycję, a mecz zakończył się wynikiem 10:3 na jego korzyść. 

Higgins w całej rozgrywce stracił tylko cztery frejmy, wygrywając 28. Dla O’Sullivana (który już jest 6-krotnym mistrzem świata) nie był to najlepszy sezon,  jest to już jego czwarta porażka. Dla Higginsa pierwsze miejsce w Players Championship 2021 jest 31 rankingowym triumfem w karierze, co więcej pierwszym od trzech lat! Dodatkowo w rankingu jednorocznym awansował z 10 na 4 miejsce, co daje mu prawo wstępu w Tour Championship.