Rozpoczynamy grę

Czy wiesz, jak rozpocząć grę w snookera? Snooker może wydawać się prostą grą, ale jest to gra, w przypadku której nie brakuje różnych niuansów. Ten tekst poniekąd będzie temu dowodził.

Przebieg gry

Można przypuszczać, że wielokrotnie wiedza sprowadza się do tego, iż podczas gry uderza się białą bilę. To oczywiście prawda, ale jest to znaczące uproszczenie. Odnosząc się do szczegółów, skupimy się na ustawieniu bil i rozpoczęciu frame’u.

Ustawienie bil

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak należy ustawić bile? Rzecz jasna jest to zadanie sędziego, ale przecież w czasie treningów sędzia nie jest konieczny.

Zacznijmy od bil czerwonych – bile czerwone układa się w formie trójkąta równobocznego. Bila w wierzchołku trójkąta najbliższym dolnej bandzie ma znajdować się na osi podłużnej stołu, ponadto tuż ponad punktem piramidy. Jest to związane z umieszczaniem bili różowej możliwie blisko bili wierzchołkowej. Niemniej jednak bile te nie powinny się stykać. Pamiętaj też o tym, że jedna z krawędzi trójkąta powinna leżeć równolegle do krótkich band.

Czas skupić się na polu D – bila żółta musi zostać umieszczona w prawym rogu pola. W lewym rogu tego pola powinna znaleźć się bila zielona, z kolei w środku jest miejsce dla bili brązowej.

Bila niebieska umieszczana jest w punkcie centralnym, różowa w punkcie piramidy, czarna w punkcie głównym, a biała bila zostaje w ręce.

Początek frame’u

Frame rozpoczyna się od ustawienia bili białej. Miejsce białej bili jest w polu D, biała bila nie może dotykać innej bili. Potem czas na pierwsze uderzenie – uderzenia jednej z bil czerwonych (zadaniem jest skierowanie dowolnej czerwonej bili do kieszeni). Jeżeli to się nie uda, mamy do czynienia z utratą kolejki.

Warto jeszcze dodać, że w snookerze pewną rolę odgrywa rzut monetą. Dokładnie mówiąc, chodzi o rozpoczęcie pierwszej partii (później gracze rozpoczynają partie naprzemiennie).

Pora na wyjaśnienia

Jako że nie wszystkie informacje mogły wydawać się zrozumiałe, pora na wyjaśnienia. Na początku pole D – pole D to określenie rozpoczęcia gry przez rozbicie trójkąta czerwonych bil. Punkt centralny jest na długiej osi stołu, konkretnie w środku gry. Punkt piramidy także jest na długiej osi stołu, chodzi o miejsce, w którym mamy połowę odległości między punktem centralnym a górną bandą. Co nie powinno dziwić, punkt główny również jest na długiej osi stołu, konkretnie 324 mm od bandy górnej.

Teraz wszystko powinno być jasne.