Przebieg i zakończenie frame’u

Ustawienie bil i rozpoczęcie frame’u można uznać za tematy, w przypadku których wszystko jest jasne. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, co dalej?

Przebieg frame’u

Gracz, który podszedł do stołu, stara się wbić czerwoną bilę. Jeżeli uda się tego dokonać, na koncie pojawia się jeden punkt. Później konieczne jest wbicie bili kolorowej. Należy też pamiętać o tym, że przeciwnik i sędzia muszą dowiedzieć się o wyborze. Punktacja zależy od wybranej bili – żółta bila warta jest 2 punkty, zielona 3, brązowa 4, niebieska 5, różowa 6 i czarna 7. Można powiedzieć, że w snookerze mamy do czynienia z bardzo przejrzystą rozgrywką (jeśli rzecz jasna zna się zasady).

Po wbiciu bili innej niż czerwona, dana osoba zostaje przy stole. Jak się można domyślić, następny krok to wbicie bili czerwonej. Przy okazji istotna uwaga – bile czerwone nie wracają na stół, natomiast kolorowe wracają na swoje miejsce. Oczywiście taki stan rzeczy nie utrzymuje się przez cały frame – wspomniana informacja ma zastosowanie do momentu wbicia ostatniej bili czerwonej i przypadającej na nią kolorowej. Potem wbija się bile kolorowe i trzeba pamiętać o tym, że bile wbija się od żółtej do czarnej.

Zakończenie frame’u

Pewnie są osoby, dla których zakończenie frame’u kojarzy się, z tym że wszystkie bile zostały wbite. Musisz jednak mieć na uwadze, że to niejedyna sytuacja, w przypadku której mamy do czynienia z końcem frame’u. Zresztą jest to temat, który został już wcześniej poruszony.

Nie zapominaj też o tym, że może zdarzyć się tak, iż większa liczba punktów nie zagwarantuje wygrania partii.