Definicje w snookerze

Z jednej strony gra w snookera wydaje się prosta, ale kiedy człowiek zagłębi się w szczegóły, to można mieć inne wnioski. Być może będzie to kontrowersyjne stwierdzenie, ale czy czasem nie jest tak, że zasady gry w snookera odstraszają nowicjuszy? W każdym razie jest to coś, czego nie sposób wykluczyć.

Temat tego tekstu to definicje. Definicje są bardzo ważne, ale pamiętaj też o tym, że definicje to nie wszystko.

Definicje w snookerze

  1. Frame – okres gry rozpoczynany pierwszym zagraniem.
  2. Game – po prostu mecz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde spotkanie składa się z określonej liczby frame’ów.
  3. Striker – strikerem jest osoba wykonująca zagrania.
  4. Stroke – kontakt białej bili z kijem (rozpoczęcie). Musisz również wiedzieć o tym, że wyróżnia się zagranie bezpośrednie i pośrednie. Zagranie bezpośrednie jest wtedy, kiedy bila biała trafia w inną bilę bez kontaktu z bandą, zagranie pośrednie to oczywiście przeciwieństwo zagrania bezpośredniego.
  5. Pot – bila trafia do kieszeni bez naruszenia przepisów.
  6. Break – punkty uzyskanie w czasie pojedynczego podejścia.
  7. Century break – osiągnięcie minimum 100 punktów. Jest to wydarzenie, które publiczność nagradza brawami.
  8. Break maksymalny – jak się pewnie domyślasz, chodzi o maksymalną ilość punktów, jaką można uzyskać podczas pojedynczego podejścia do stołu. Najwyższy możliwy break to 155. Uzyskanie takiego breaka nie jest jednak łatwym zadaniem. Odnosząc się do szczegółów, konieczne jest rozpoczęcie gry ze wszystkimi bilami czerwonymi na stole oraz przyznaną wolną bilą. Co więcej, po wolnej bili i pozostałych czerwonych należy wbijać bilę czarną. Taki układ sprawia, że jedna z kolorowych bil uznawana jest za dodatkową bilę czerwoną (co jest równoznaczne, z tym że można zdobyć 8 punktów więcej).
  9. Bila deklarowana – bila, która podczas zagrania ma zostać trafiona jako pierwsza. Nie deklaruje się bil czerwonych.

Co sądzisz o podanych definicjach? Wszystko jest proste? Musisz też mieć na uwadze, że definicji mogło pojawić się więcej (nie ma, co przesadnie się rozdrabniać).