Bile i kije do snookera

Bile i kije do snookera to wydawać by się mogło, nic, co powinno zaskakiwać. Można jednak przypuszczać, że pewne niejasności mogą się pojawiać. Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że podczas gry możliwe jest wykorzystanie przyrządów pomocniczych.

Bile i kije

Zacznijmy może od bil – w momencie startu rozgrywki widzisz 15 czerwonych, 6 kolorowych (żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa i czarna) i bilę rozgrywającą (białą). Warto również podkreślić, że bile powinny mieć średnicę 52,5 mm. Dopuszczalna tolerancja to ± 0,05 mm, poza tym wymagana jest jednakowa masa z tolerancją 3 g na komplet.

O bilach już wszystko, także czas na kije. Kije do snookera wykonuje się z gatunków jesionu lub klonu. Co więcej, mowa o roślinach rosnących w Ameryce Północne. Jeżeli zależy Ci na dobrym uchwycie, najlepszym rozwiązaniem jest uchwyt z hebanu lub palisandru. Można jeszcze do tego dodać ozdobne wstawki. Ważne – chodzi o kije, które wykonuje się ręcznie. Nietrudno się też domyślić, że nie są to tanie propozycje. Nawiasem mówiąc, kije drogie wykonuje się ręcznie, natomiast tańsze maszynowo.

Naturalnie ważne są również wymiary – typowy kij snookerowy ma 140 cm. Kij powinno się dopasować do wzrostu zawodnika, ale najkrótszy możliwy kij to 91,4 cm. Ponadto trzeba mieć na uwadze masę (16-22 uncje), kapkę (od 8,5 do 10,5 mm średnicy, wykonanie ze skóry) i mosiężną ferulę.

Przyrządy pomocnicze

Przyrządy pomocnicze to wsparcie, kiedy trudno uderzyć białą bilę. W przypadku utrudnionego dostępu do białej bili gracze mogą skorzystać z różnego rodzaju podpórek, przedłużki i nasadki. Gracze wykorzystują to, co jest na wyposażeniu, jak i przyrządy przyniesione (rola sędziego i graczy).

Poza tym jest jeszcze trójkąt do ustawiania bil czerwonych i marker, który może się przydać choćby wtedy, kiedy konieczne jest wyczyszczenie bili.