Stół do gry w snookera

Gra w snookera wydaje się bardzo prostym zadaniem, ale czy przypadkiem nie jest tak, że pozory mylą? Przepisy gry w snookera mogą wydawać się skomplikowane (co więcej, można nawet powiedzieć, że ewentualne odstraszanie nowicjuszy nie powinno zaskakiwać).

Stół do gry

Niemniej jednak nie będziemy skupiać się na każdym szczególe, ten tekst to nawiązanie wyłącznie do stołu. Prawda jest taka, że o samym stole można mówić naprawdę długo. Odnosząc się do szczegółów, skupimy się na konstrukcji i polu do gry.

Konstrukcja – co można powiedzieć na ten temat?

Rama stołu powinna zostać wykonana z mahoniu, a blat z płyt łupkowych. Poza tym płyty łupkowe należy pokryć suknem (to samo tyczy się band gumowych). Istotne jest też to, że sukno czesze się w stronę bandy górnej.

Ponadto trzeba pamiętać o sześciu kieszeniach (cztery narożne i dwie w środku długich band), całkowitej masie stołu (ponad 1000 kg) i przytwierdzaniu band gumowych. W przypadku stołów turniejowych bandy gumowe przytwierdza się bezpośrednio do blatu. W innych sytuacjach blaty gumowe przytwierdzane są do ramy i w tym celu wykorzystuje się elementy stalowe.

Pole gry

Pole gry ograniczają dwie bandy krótkie i dwie długie. W środku band długich znajdują się kieszenie. Wymiary pola do gry to 3569 mm x 1778 mm, tolerancja obu wymiarów to ± 13 mm.

Musisz również pamiętać o tym, że na polu gry nanoszone są pewne oznaczenia. Te oznaczenia to punkt główny, punkt piramidy, punkt centralny, punkty umieszczenia bili brązowej, zielonej i żółtej, półokrąg wyznaczający pole D i linia bazy.